top of page

Akustik Gitar Kaydı Nasıl Yapılır?


Doğru bir şekilde kayıt almak müzik prodüksiyonunun sonraki aşamaları için büyük bir önem taşımaktadır. Kayıt ne kadar iyi olursa o kadar başarılı bir sonuç alınabilir. Bu yazıda kayıt alması en zor enstrümanlardan biri olan akustik gitar kaydını kendi başınıza en iyi şekilde alabilmeniz için öneriler yer almaktadır. Öncelikle akustik gitar kaydını iki şekilde alabilmek mümkündür: mikrofon ve line-in. Gelin bu iki farklı yöntemi aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyelim.


Mikrofon ile kayıt

Mikrofon ile akustik gitar kaydı yaparken en iyi performansı alabilmeniz için doğru mikrofonu seçmeniz ve o mikrofonu doğru bir şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Kayıt alırken tek bir mikrofon kullanabileceğiniz gibi iki mikrofonlu stereo tekniğini kullanarak farklı soundlar elde etmeniz de mümkündür.

  • Mikrofon Seçimi

Mikrofon ile kayıt almanın ilk adımı doğru mikrofon seçimi yapmaktır. Kayıt için kondenser mikrofon veya dinamik mikrofon tercih edebilirsiniz. Fakat akustik bir enstrümanı kaydetmek için size en iyi sonucu verecek olan mikrofon kondenser mikrofondur. Büyük diyaframlı veya küçük diyaframlı seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Dinamik mikrofon yerine kondenser mikrofon tercih etmenin daha doğru olmasının nedeni kondenser mikrofonların daha iyi geçiş yanıtına ve daha iyi yüksek frekanslı reprodüksiyona sahip olmalarıdır. Bu özellikler akustik enstrüman kaydında en iyi performansı almaya yardımcı olur.
  • Mikrofon Yerleşimi

Mikrofonu nereye yerleştireceğiniz nasıl bir sound istediğinize bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle mikrofonunuzu gitarın 12 perdesine veya gövdesiyle sapın birleştiği yere 30-50 cm uzaklığına koyarak başlamalısınız. Eğer mikrofonu gitarın gövde kısmına doğru konumlandırırsanız daha bas ağırlıkla ve hacimli bir ses etmiş olursunuz. Fakat mikrofonu tam tersi gitarın sapına çevirdiğinizde ise daha tiz bir sese ulaşırsınız. Sonuç olarak mikrofonu konumlandırmanın belirli ve kesin bir kuralı yoktur, istediğiniz sounda göre doğru açıyı bulmanız gerektiği gibi elde ettiğiniz ses çaldığınız gitarın özelliklerine, tellerin durumuna, tuşenize ve odanın akustiğine göre değişkenlik gösterebilir.


Line-in ile Kayıt

Gitarınız elektro akustik veya elektro klasik ise enstrümanınızın kablosu ile direkt bir şekilde ses kaydı alabilirsiniz. Eğer gitarınız elektro akustik ya da elektro klasik değil ise gövdesine yaprak mikrofon yapıştırarak kablo ile alınan kayda benzer bir ses yakalayabilirsiniz. Fakat bu şekilde alınan kayıtlar mikrofon veya kablo ile alacağınız kayıtlar gibi doğal bir etki yaratmayacaktır. Başka bir yöntem ile hem kablo hem de mikrofon ile aynı anda kayıt almaktır. Bunu yaparsanız prodüksiyonun ileriki aşamalarında iki sesi birden kullanıp farklı bir sound yaratma olanağınız olabilir.

Comments


Video ve Ses Prodüksiyonu

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Bizi Takip Edin
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page