top of page

Yapay Zeka ile Sesinizi Müzik Aletine Dönüştürün

Mırıldandığınız bir melodinin enstrümana dönüşmesini istemez miydiniz? Ağzınızla bir trompet solosu mırıldanıp gerçeken bir trompetin o soloyu çalması ne güzel oldurdu, değil mi? Artık bu hayaller gerçek çünkü Google'ın Magenta ile işbirliğiyle geliştirmiş olduğu Tone Transfer yapay zeka ile ses kaydınızı sanki bir enstrüman çalmış gibi işliyor. Üstelik arkasında saatlerce makina öğrenmesi olan bu yapay zeka aracı tamamen ücretsiz. Gelin Tone Transfer ile nasıl sesinizi bir müzik aletine dönüştürebileceğinizi birlikte öğrenelim.

1. https://sites.research.google/tonetransfer e girin ve "Let's play!" butonuna tıklayın.

2. "Add your own" kısmına tıklayarak kendi sesinizi dönüştürebilirsiniz.


3. "Record" a basarak sesinizi kaydetmeye başlayın.


4. Kaydı bitirmek için "Done" a tıklayın.


5. Ses kaydınızın işlenmesini bekleyin.
6. Ses kaydınızı dinleyin. Kaydınızdan memnunsanız "Transform" a tıklayarak sesinizi dönüştürmeye başlayabilirsiniz.7. Sağdaki "Transformation" kısmından sesinizi dönüştürmek istediğiniz enstrümanı seçin (Örneğin: Saksafon).


8. Ayarlar butonuna tıklayarak sesiniz ve enstrümanın miksajını ayarlayabilirsiniz.9. "Mix" enstrümanın dry/wet kanalı gibi orijinal sesinizle enstrüman sesinin birbirine oranını ayarlar. 100% yalnızca enstrüman 0% yalnızca orijinal sesinizi dışa vurur.

"Octave" enstrümanın oktavını belirler.

"Loudness" ise sesin şiddetini belirler. Eğer kaydınızda çok arka plan / dip ses var ise daha temiz bir sonuç için Loudness'ı kısmayı deneyebilirsiniz. Eğer kaydınızdaki bazı notları duyamıyorsanız Loudness'ı artırın.


10. İşlenmiş sesi indirmek için indirme butonuna tıklayın.


11. İndirmek istediğiniz enstrümana tıklayarak o enstrümanın kaydını indirebilirsiniz. Ayar olarak değişiklik yaptığınız enstrümanın yanıda parantez içerisinde "Adjusted" yazar.


12. Tone Transfer'in DAW'unuz için plugin'i de bulunmaktadır. Plugin'ini indirmek için "Try the plugin" e tıklayın.


13. Plugin sayfasında işletim sisteminizi seçerek bilgisayarınıza uygun olan versiyonu indirin.


14. Components ve VST dosyalarını DAW'unuzun ilgili dosyalarına aktardıktan sonra artık Tone Transfer - Magenta DDSP plugin'ini kendi DAW'unuzda da kullanabileceksiniz! Plugin'i kullanmak için herhangi bir ses ya da midi kanalı üzerinde Plugin'i efekt olarak açıp ayarlarıyla oynamanız yeterli olacaktır.


Müzik ve yapay zeka içerikli yazılar yazmaya devam edeceğim. Blogumu instagram'dan da takip etmeyi unutmayın.Barış Demirel

Müzik Prodüktörü, Girişimci ve Eğitmen


Comments


Video ve Ses Prodüksiyonu

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Bizi Takip Edin
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page