top of page

Yapay Zeka İle Bir Şarkıyı Kanallarına Ayırma

Bir şarkının karaoke versiyonunu bulmak, keşfettiğiniz ve kullanmak istediğiniz bir sample'daki gereksiz enstrümanlardan kurtulmak ya da çekmiş olduğunuz bir videodaki arka plan müziğinden dolayı telif hakkı yememek için artık fazla uğraşmaya gerek yok. Günümüzde yüzlerce yapay zeka ile çalışan ve şarkıların tüm enstrümanlarını birbirinden ayıran programlar var.

Ben sizler için bu programları inceledim ve açık ara fark ile bir müziği vokal ve diğer enstrümanlarını tertemiz ayıran programı buldum. Karşınızda vocalremover.org'un Splitter AI tool'u.

Vocal Remover'ın Splitter AI tool'u siteye yüklediğiniz ses dosyalarındaki enstrümanları algılayıp (vokal dahil) ve her birini kanal kanal ayırıyor. Gelin adım adım bir şarkıyı nasıl Vocal Remover ile kanallarına ayırabileceğimize göz atalım.

1. vocalremover.org/splitter-ai sitesine girin ve "Browse my files" butonuna tıklayın.


2. Bilgisayarınızdan kanallarına ayırmak istediğiniz parçayı seçin ve sitenin parçanızı işlemesini bekleyin.


3. Parçanızın kanallarına ayrılmış halini kanalların sesini açıp kısarak düzenleyebilirsiniz. ("Music" lead enstrüman, "Vocal" bildiğimiz vokal, "Bass" bas gitar/808 ve "Drums" ise davuldur).


4. Hangi enstrüman(ları) çıkarmak istiyorsanız o kanal(lar)ı tamamen sessize alın.


5. Sağ alt kısımdan indireceğiniz dosya formatını mp3 ve wav arasından seçin.


6. Save kısmındaki ilk dört seçenek yukarıdan aşağıya dört enstrüman kanalına tekabül eder. Örneğin parçanın yalnızca bas gitar kısmını indirmek istiyorsanız "Bass"ın üzerinde tıklayın.


7. Save kısmındaki "Mix" seçeneği şarkının sesli bıraktığınız kanallarını mix halinde indirir. Örneğin yalnızca bas ve davulu sesli bıraktıysanız indireceğiniz dosya parçanın bas ve davul kısımlarından oluşacaktır.


8. Save kısmındaki "STEM" seçeneği şarkının orjinal halini, tüm kanallar duyulur şekilde indirecektir.


Şimdi ister karaoke, ister telif hakkı ya da sampling için kullanın, artık müzik prodüksiyon cephanenizde şarkılarınızı yapay zeka ile kanallarına ayıran ücretsiz* bir tool var.
(*Günlük olarak 1 dosya ücretsiz, daha fazla dosya indirmek için üyelik gerekiyor).

Müzik ve yapay zeka içerikli yazılar yazmaya devam edeceğim. Blogumu Instagram'dan da takip etmeyi unutmayın.Barış Demirel

Müzik Prodüktörü, Girişimci ve Eğitmen

Comments


Video ve Ses Prodüksiyonu

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Bizi Takip Edin
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page