top of page

DistroKid ile Spotify for Artists (Sanatçı) Profilinize Erişmek ve Profilinizi Düzenlemek


Bu yazıda DistroKid distribütörü üzerinden Spotify for Artists hesabınıza nasıl erişebileceğinizi öğrenecek ve Spotify for Artists’in temel özelliklerinden bahsedeceğiz.


Spotify for Artists Sanatçı Profilinize Erişmek

 1. distrokid.com üzerinden DistroKid hesabınıza giriş yapın.

 2. Sağ üstte yer alan ve Windows logosuna benzeyen dört kareli ikona tıklayın.

 3. “özel erişim” başlığına tıklayın.

 4. “Sanatçılar için Spotify”’a tıklayın.


 1. “Bir sanatçı seç…” satırına tıklayın ve Spotify for Artists hesabına erişmek istediğiniz sanatçıyı seçin.

 2. “Erişim Kazan” a tıklayın.

 3. Kişisel Spotify hesabınıza giriş yapmanız istenecek.

 4. Karşınıza DistroKid’in verilerinize erişimini kabul edip etmediğinize dair bir sayfa çıkacak.

 5. “Kabul Et”e basın.

 6. Spotify for Artists hesabınıza erişmiş olacaksınız.

Profilinize eriştiğinizde sanatçı adınızın üzerinde yer alan mavi tik işaretinin otomatik olarak belirdiğini göreceksiniz.


Spotify For Artists Nasıl Kullanılır?


Spotify for Artists dört ana bölümden oluşur: Ana Sayfa, Müzik, Kitle ve Sanatçı Profili.


Ana Sayfa

Ana Sayfa başlığının altında sizi şu anda kaç kişinin dinlediğini gösteren bir sayaç yer alır. Bu sayacın altında ise Spotify’ın sizin için önerleri ve eğitici kaynaklar bulunmaktadır. Ana Sayfa’nın sağ sütunda sanatçınızın son 7 günlük dinleyici, dinleme ve takipçi sayısı raporu, en çok dinlenen şarkılarınız ve en çok dinlenen çalma listeleriniz (playlist) hakkında bilgiler bulunur.


Müzik

Bu bölümüde tüm şarkılarınız, yayınlanan şarkılarınız, şarkınızın dahil olduğu çalma listeleri (playlist) ve yakında Spotify’a düşecek olan parçalarınızın bulunduğu 4 ayrı sayfa bulunmaktadır.


Şarkılar sayfasında tüm şarkılarınız ve dineme sayıları alt alta listelenir.


Çıkanlar sayfasında tüm yayınlanmış şarkılarınız ve dinleme sayıları bulunur.


Çalma listeleri sayfasında şarkınızın dahil olduğu çalma listeleri (playlistler) yer alır. Bu listeler Algoritmik, Editoryal ve Dinleyici listeleri olarak 3’e ayrılır.


Algoritmik Listeler

Spotify’ın dinleme alışkanlıklarınızı baz alarak oluşturduğu Haftalık Keşif, Daily Mix gibi kişiye özel playlistlerdir. Spotify algoritması parçanızı dinleme potansiyeli gördüğü kişilerle bu şekilde ulaştırır.


Editoryal Listeler

Spotify bünyesinde çalışan profesyonel müzik küratörleri tarafından düzenlenen Türkçe Pop, Üçüncü Yeniler gibi periyodik olarak güncellenen listelerdir. Bu listelere girebilmek için parçanızı çıkmadan önce çalma listeleri değerlendirmesi için küratörlere ulaştırmanız gerekmektedir.


Dinleyici Listeleri

Herkesin oluşturabildiği bağımsız listelerdir. Bu listelere girmek müzik kariyeriniz için oldukça önemlidir ve sanıldığından daha kolaydır. Bu konuda detaylı bilgi için https://bit.ly/spotifybagimsizlisteler


Yakında sayfasında Spotify’a yakın zamanda yüklenecek olan parçalarınız listelenir. Bu sayfa üzerinden parçanızın editoryal listelere girmesi adına bir form doldurarak küratörlere ulaştırabilirsinizKitle

Kitle bölümü dinleyicileriniz hakkında detaylı raporlar sunar. Bu raporları analiz ederek müziğinizi ve sanatçı kimliğinizi geliştirmek adına stratejik adımlar atabilirsiniz. Kitle bölümünde farklı zaman dilimleri içerisinde (Örneğin: Son 28 gün) dinleyici, dinleme ve takipçi sayınızdaki değişimler, dinlemelerinizin kaynağı (dinleyicilerinizin size nasıl ulaştıkları), dinleyicilerinizin demografik özellikleri (cinsiyet ve yaş), dünya üzerinde sizi en çok dinleyen ülkeler ve çok daha fazlasını öğrenebileceğiniz sayfalar bulunur.


Sanatçı Profili

Sanatçı adınızın altında yer alan “Profili Görüntüle”ye tıklayarak sanatçı profil sayfanıza gidebilirsiniz. Spotify’daki vitrininiz olan sanatçı profilinizi profesyonel ve güncel tutmak oldukça önemlidir. Sanatçı profiliniz üzerinden sanatçınızın fotoğraflarını, biyografisini, playlist ve sosyal medya linklerini düzenleyerek etkileyici bir sanatçı profili oluşturabilirsiniz.
Comments


Video ve Ses Prodüksiyonu

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Bizi Takip Edin
 • YouTube
 • Instagram
bottom of page