top of page

Barış Demirel - Spotify’daki Bağımsız Listelere Girerek Dinlenmenizi Arttırın

Spotify’daki Bağımsız Listelere Girmek Spotify’daki bağımsız kullanıcı ve küratörler tarafından oluşturulan listelere girmek esasında iki etaptan oluşur. İlk etap size uygun olan playlistleri bulmaktır. İkinci etap ise bulmuş olduğunuz playlistlerin sahiplerine ulaşmaktır. 1. Playlist Araştırması Spotify’da tarzınıza uygun playlistleri bulmak için aşağıdaki yollardan birini veya birkaçını uygulayabilirsiniz. Sanatçı Profili Stratejisi (Ücretsiz)

 1. Parçanızla ilişkili olan anahtar kelimeleri Spotify’da aratın. Ne kadar spesifik o kadar iyi. (Örneğin “Türkçe Emo Trap”

 2. Bağımsız bir kullanıcının (Spotify, Filtr, Digster, Topsify vb. dışında) yönettiği bir playlist bulana kadar aramaya devam edin.

 3. Bulduğunuz playlist aylık 50.000’den az dinleyicili bir sanatçıya yer veriyorsa o sanatçının profiline bakın.

 4. Sanatçı profilinden sanatçının keşfedildiği diğer playlistlere de göz atın.

 5. İletişim bilgisi olan tüm playlistlere paylaştıkları iletişim kanalları üzerinden ulaşın.


Playlist Supply (Aylık 20 Dolar)


 1. playlistsupply.com’a girin.

 2. Aylık olarak 20 dolar ödeyerek üyeliğinizi başlatın.

 3. Parçanızla ilişkili olan bir anahtar kelimeyi aratın. (Örneğin: “Melodic Techno”)

 4. E-mail, Social gibi parametrelere tıklayarak iletişim bilgisi içeren playlistleri filtreleyin.


5. Playlist Supply arattığınız anahtar kelimeyi içeren tüm e-mail içeren playlistleri bulup listeleyecektir.


6. İletişim bilgisi olan tüm playlistlere paylaştıkları iletişim kanalları üzerinden ulaşın.

Chart Metric (Aylık 140 Dolar)

chartmetric.io’a girin. 2.Ücretsiz olarak üye olun. 3.Aylık abonelik satın alın (140 USD). 4.Kendi tarzınıza benzeyen, sizinle aynı türdeki bir sanatçıyı aratın. 5.Soldaki “PLAYLISTS” kısmından sanatçının daha önce girmiş olduğu tüm playlistlere göz atabilirsiniz. Bağımsız bir kişi veya grubun oluşturmuş olduğu bir playlist bulduğunuzda kişinin adına tıklayarak Chartmetric profiline ulaşın. Chartmetric profilinde bulunan iletişim bilgileri üzerinden kişiye ulaşın. Bu üç yoldan önerdiğimiz yol Playlist Supply’dır. Uygun fiyata tüm playlistleri önünüze sermesi açısından vaktinizi ve paranızı çok harcamadan aradığınız tüm ilgili istelerin iletişim bilgilerini size sunar. Ayrıca Playlist Supply üzerinden aratmış olduğunuz tüm listeyi Excel veya PDF formatında indirebilirsiniz.

2. Playlist Küratörlerine Yazmak İlgili küratörün iletişim bilgilerini bulduktan sonraki kritik kısım kişinin vaktini almadan, saygılı ve ilgi çekici kısa ve öz bir metin yazmaktır. Buradaki ana olay kişinin size ve müziğinize yatırım yapmadan önce sizin kişiye yatırım yapmış olduğunuzu göstermenizdir. Bu metinde şu ana bilgiler bulunmalıdır:

 1. Playlist’e övgünüz

 2. Playlist’te bulduğunuz sizin müziğinize benzer bir parçanın isimi

 3. Kendi parçanız ve linki

 4. Nazik ama harekete geçirici bir mesaj (Call To Action)

 5. Saygılı ve övgülü bir kapanış cümlesi

Örnek (Türkçe)

“Merhabalar. Playlistiniz B’yi Spotify’da keyifle dinliyorum. Geçen gün listenizde D’nin C parçasını dinlerken bana Spotify’da sanatçı olarak yayınlamış olduğum bir parçayı anımsattı. Eğer vaktiniz varsa dinlemenizi öneririm. (Spotify Parça Linki)

B playlistinize uygun bir parça olduğunu düşündüğüm için size ulaşmak istedim. Tekrardan görüşmek dileğiyle.

Örnek (İngilizce) “Hey A! I follow your playlist B on Spotify. I was listening the other day and came across C by D. It reminds me of a track that I wrote. Maybe you’ll check it out if you have time, and consider it for your B playlist. Here’s a link to the track on Spotify: (Spotify Parça Linki) Thanks for your time! Love the playlist!” A: Küratör adı B: Playlist adı C: Size benzeyen parçanın adı D: C: Size benzeyen sanatçının adı Unutmayın, önemli olan çok dinleyicisi olan bir playlist’e değil, kendi tarzınıza olabildiğince yakın olan playlistlere girmektir.


Bu tarz bilgiler içeren youtube kanalıma göz atabilirsiniz. @barisdemirelmusic

Comments


Video ve Ses Prodüksiyonu

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Bizi Takip Edin
 • YouTube
 • Instagram
bottom of page